Kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu

Posted by

Kościół, który wybudowano w 1351 roku znajdziemy we Wrocławiu przy Placu Wolności 3. Ufundowano go w celu upamiętnienia porozumienia o prawach do Śląska zawartego między Kazimierzem Wielkim a Karolem IV. Jest to budowla trójnawowa z pięcioprzęsłowym prezbiterium i pięcioboczną absydą. Przykryty jest sklepieniem krzyżowym. Długość świątyni wynosi 83 metry, najwyższa jest fasada zachodnia, która mierzy 50 metrów, wnętrza mają wysokość 25,2 m. Kościół należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych budowli Wrocławia. Nawet w czasie drugiej wojny światowej nie został zbytnio uszkodzony.

Wewnątrz ołtarz główny pochodzi z około 1720 roku. Nawy kryją wiele barokowych ołtarzy bocznych i ambonę. 33 głosowe organy datowane są na 1925 roku i wykonane są przez firmę Sauer z Frankfurtu n. Odrą. W zachodniej części nawy południowej zachował się nagrobek barona Heinricha Gotfrieda von Spätgena wykonany w latach 1752-1753 przez Franza Josepha Mangoldta. Na zewnątrz na wschodnie fasadzie znajdziemy herby Polski, Czech i Śląska, nawiązują one do czeskich, polskich i śląskich osadników.

GPS: 51.10659, 17.03087

Nawiguj: https://goo.gl/maps/z1ohpYjhCovmY8ij7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply