Kościół w Pasztowej Woli

Posted by

Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli nie można nazwać zabytkiem, gdyż pochodzi dopiero z 1973 roku, ale drewniana świątynia ma swój klimat, piękno i bardzo ciekawą historię. W czasie kiedy powstał, władze komunistyczne w Polsce zwalczały kościół katolicki na wszystkie możliwe sposoby, między innymi zabraniając budowy nowych kościołów. Jednak w Pasztowej Woli zlekceważono ten zakaz i postanowiono wznieść tu świątynię. Budowa jednak trwała by długo i na pewno została by zablokowana przez ówczesne władze, więc świątynia musiała pojawić się szybko, by nie było możliwości zablokowania jej budowy, gdyby wydało się jej przeznaczenie. Fundamenty przygotowano niby to pod dom mieszkalny i za sprawą ks. Józefa Dziadowicza i ks. Jana Blicharza w dwie listopadowe noce przeniesiono tu drewnianą leśniczówkę z Jasieńca Iłżeckiego i urządzono w niej kaplicę. Po roku gdy zamieszanie wokół kościoła ucichło, rozbudowano go i podniesiono o 1,5 metra. Budowla jest konstrukcji zrębowej z bali sosnowych oszalowana deskami. Początkowo nie przypominała kościoła, jednak wewnątrz zaczęto wyposażać ją jak prawdziwy kościół. Wstawiono modrzewiowe ołtarze, które ufundowały rodziny Stanisławków z Płós i Rzońców z Pasztowej Woli. Natomiast ołtarz główny zdobi krucyfiks podarowany przez kościół w Iłży. Większość zdobień we wnętrzu świątyni jest w stylu ludowym, wykonana przez miejscową ludność.

GPS: 51.151, 21.34624

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Pki32bqGoh52

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply