Krzyż pokutny koło Zamku Cisy

Posted by

Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Zamku Cisy, znajdziemy pamiątkę po dawnym wymiarze sprawiedliwości. Jest nią krzyż pokutny – masywny kamienny krzyż stawiany przez przestępce. Krzyże pokutne zwane też krzyżami pojednania były stawiane przez zabójców w miejscu zbrodni. Były one ostatnim ważnym nakazem umowy pojednawczej z poszkodowanym rodem. Przestępca wykonywał kamienny krzyż, aby uniknąć krwawej zemsty ze strony rodziny zabitego. Oprócz tego był zobowiązany do łożenia na utrzymanie dzieci lub wdowy zabitego. Musiał też pokryć koszty pogrzebu i zamówić kilka mszy zadusznych, często też musiał odbyć pielgrzymkę do miejsca świętego.

Nie udało mi się znaleźć dokładniejszej historii tutejszego krzyża pokutnego, ale wybierając się do Zamku Cisy warto tu przystanąć, tym bardziej że w jego sąsiedztwie musimy pozostawić samochód. Do niedawna prowadziła tu zniszczona, trudno przejezdna droga gruntowa, dziś możemy tu dojechać nowiutkim asfaltem, który kończy się szlabanem tuż za krzyżem pokutnym. Drogą tą dostaniemy się tu od wioski Cieszów. Miejsce to doskonale nadaje się też na dziki biwak – https://grupabiwakowa.pl/pod-zamkiem-cisy-g-walbrzyskie/

GPS: 50.85058, 16.25739

Nawiguj: https://goo.gl/maps/PLzMXfesxpJ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply