Lacul Capra

Posted by

Jezioro polodowcowe Capra położone jest w Górach Fogaraskich, które należą do Karpat Południowych i są najwyższymi górami w Rumunii. Masyw przecina słynna Trasa Transfogaraska – https://grupabiwakowa.pl/transfagarasan-2, którą możemy dojechać do niżej położonego jeziora polodowcowego Bâlea – https://grupabiwakowa.pl/jezioro-balea-lac. Jeżeli już tu dotrzemy i chcieli byśmy trochę rozprostować i rozruszać kości, to można stąd odbyć niezbyt długą wycieczkę pieszą do Jeziora Capara, które znajduje się na przełęczy Caprei, o wysokości 2230 m n.p.m. Szlak prowadzący na przełęcz i do jeziora oznaczony jest niebieskimi trójkątami i choć odległość wydaje się niewielka, to jednak podejście daje troszkę w kość, podejście nie powinno nam zająć więcej niż godzinę marszu. Przy jeziorze znajduje się węzeł szlaków turystycznych, wraz z głównym prowadzącym granią Fogaraszy, oraz stoi obelisk z 1963 r., poświęcony pamięci alpinistów zasypanych przez lawinę, kiedy to podążali na grzbiet Arpăşel. Jezioro jest położone bardzo malowniczo, więc często wykorzystywane jest jako miejsce biwakowe, przez osoby pokonujące pieszo pasmo najwyższych gór Rumunii. Tak naprawdę jezioro składa się z dwóch zbiorników, mniejszy połączony jest z głównym przesmykiem o długości 8 metrów. Większe jezioro ma głębokość 11m, natomiast mniejsze tylko 1,5m. Wypływa z nich potok Capra, który spływa stokami pasma na południe, tworząc przy Trasie Transfogaraskiej efektowny wodospad. Oprócz samego jeziora z przełęczy mamy też piękny widok na grań Fogaraszy, Jezioro Bâlea, oraz na Trasę Transfogaraską.

GPS: 45.60037, 24.62782

Nawiguj: https://goo.gl/maps/NgyUL9R6pQK2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply