Zamek w Iłży

Posted by

Ruiny zamku biskupów krakowskich znajdziemy w niewielkim miasteczku Iłża w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim. Geograficznie Iłża położona na północnym krańcu Wyżyny Kieleckiej, a historycznie w Małopolsce. Tutejszy zamek wybudowano prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Zamek w połowie XVI i w XVII wieku został przebudowany na styl renesansowy i zyskał również nowe fortyfikacje bastejowe. Nie pomogły one jednak warowni i w czasach potopu szwedzkiego została zdobyta i zniszczona. Dokonały tego wojska szwedzkie, a potem siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego. Pomimo zniszczeń twierdza została odbudowana z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka. Jednak zamek ponownie ucierpiał podczas walk z konfederatami barskimi, a gdy po rozbiorach przeszedł na rzecz państwa austriackiego, wybuchł w nim pożar, po którym zamku już nie wskrzeszono. Popadał w ruinę i był miejscem pozyskiwania materiałów budowlanych. Najstarszym elementem zamku, który zachował się do naszych czasów jest okrągła wieża powstała najpóźniej w 1 połowie XIV wieku. Obecnie obiekt jest w stanie zabezpieczonej ruiny i udostępniony jest do zwiedzania. Odrestaurowana częściowo wieża służy jako platforma widokowa, z której można podziwiać Iłżę i okolicę. Latem odbywają się tu regularnie imprezy historyczne.

GPS: 51.16228, 21.24081

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Bgt3p6CcNez

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply