Leśniczówka w Lipniku – Dom Myśliwski

Posted by

Dom Myśliwski (Jägerhaus), zbudowany wg projektu budowniczego Emanuela Rosta seniora z Białej. W latach 1884 do 1939 roku cieszył się wielką popularnością wśród jej mieszkańców, pełniąc m.in. funkcję rekreacyjną. Szacuje się, że na początku XX w. w letnie niedziele do Leśniczówki przybywało przeciętnie 500 osób. Wraz z upowszechnieniem turystyki górskiej – pieszej i narciarskiej, Leśniczówka zaczęła pełnić także rolę stacji turystycznej (nawet z noclegami) dla turystów udających się w pobliskie góry Beskidu Małego. Około 1900 – w pobliżu Leśniczówki Bielsko-Bialskie Towarzystwo Upiększania Miasta wybudowało małe kąpielisko – prysznice korzystające ze źródeł potoku Niwka. Leśniczówka wraz z pobliskim miejskim amfiteatrem stanowiła część projektu dużego obiektu rekreacyjnego miasta Białej (nawet z małym zoo). 
W związku z upaństwowieniem lasów komunalnych w PRL, Las Miejski Białej staje się od 1 stycznia 1949 r. własnością Lasów Państwowych. Jednakże miastu Białej pozostawiono tymczasowo 25 ha lasu razem z Leśniczówką Miejską i jej parkowym otoczeniem. W związku ze zjednoczeniem Bielska i Białej i likwidacją resztek samorządności, Leśniczówka z otoczeniem przechodzi definitywnie na własność Lasów Państwowych, czyli Skarbu Państwa. Ok. 1956 – Leśniczówka przestaje pełnić rolę siedziby leśniczego i jest odtąd wydzierżawiana na cele szkolne (filia SP nr 13) – do około 1965 r. Mieszkają w niej potomkowie leśniczego.

2005 – 2015 – po 8 latach starań o przejęcie opieki nad leśniczówką lokalne Stowarzyszenie Lipnik podpisuje umowę dzierżawy obiektu. Następnie w ramach współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Beskidzki podejmuje wspólnie działania, które pozwoliły przetrwać Leśniczówce kolejnych 10 lat. Po objęciu opieki nad obiektem siłami społeczności lokalnej, wolontariuszy i harcerzy m.in. uporządkowano stan prawny w zakresie mediów, uporządkowano kwestie meldunkowe, naprawiono zachodnią połać dachu, wyremontowano dolne pomieszczenia i zaadaptowano dla potrzeb edukacyjno – szkoleniowych dla harcerzy i innych grup. 
W 2015 roku kończy się bezpośredni dostęp Stowarzyszenia i harcerzy do leśniczówki. Wraca ona w zarząd Nadleśnictwa i w zasadzie od tego czasu jest zamknięta, ogrodzona i osamotniona. 
W 2018 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, na wniosek Stowarzyszenia Lipnik, wpisał Leśniczówkę do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

To przepiękne niegdyś miejsce, dziś nadal wzbudza zachwyt i emocje – szczególnie lokalnej społeczności. To perełka, którą da się jeszcze uratować przed zniszczeniem. Potrzebna jest tylko dobra wola, wrażliwość i pieniądze…

Można się tam dostać z leśnego, bezpłatnego parkingu (na około 12 aut). Spacer po płaskim terenie zajmuje max 3 minuty. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiorniki retencyjne, górski potok oraz kamienny amfiteatr z miejscem na ognisko (po uzgodnieniu z leśniczym).

Koniecznie zobaczcie leśniczówkę będąc w okolicy – póki jeszcze stoi.
Może doczekamy czasów kiedy runie ogrodzenie i będzie można ponownie usiąść tam w ogrodzie przy ognisku.

Polska, województwo śląskie, Beskid Mały, miasto Bielsko-Biała, ulica Polna 216

GPS: 49.81764, 19.11367

Nawiguj: https://goo.gl/maps/B1ZPig7JZarh4qM46

dodała: Renata Lejawka

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply