Mrzygłód

Posted by

Mrzygłód, to malownicza miejscowość, w Górach Sanocko-Turczańskich, na północ od Sanoka, w której zachowała się ciekawa drewniana zabudowa o nietypowym ułożeniu, gdyż chaty budowano tu prostopadle do drogi. Historia Mrzygłodu sięga roku 1340, kiedy wieś należała do ziemi sanockiej, województwa ruskiego. Bardzo szybko, bo już w 1425 roku wieś otrzymała prawa miejskie. Miasteczko bardzo szybko się rozwijało, było prężnym lokalnym ośrodkiem rzemiosła i wymiany towarowej na trakcie handlowym, wiodącym doliną Sanu, oraz słynął z garncarstwa. Prosperity przerwały najazdy tatarskie, po których miasteczko zaczęło powoli podupadać, aż w końcu po I wojnie światowej utraciło prawa miejskie. Do dziś zachowało się tu kilka ciekawych zabytków, przede wszystkim oryginalna drewniana, zabudowa wokół galicyjskiego rynku z XIX i początków XX wieku, w charakterystycznym miejskim układzie, opuszczona cerkiew greckokatolicka, kościół łaciński wybudowany w latach 1415-1424 i Klojz czyli dom modlitwy chasydów.

GPS: 49.61856, 22.27273

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vvqSSUcke2S2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply