Muzeum Gross-Rosen

Posted by

Muzeum Gross-Rosen znajduje się w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku, w miejscu nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Obóz został założony w 1940 roku i na początku działał jako filia KL Sachsenhausen, ale szybko stał się placówką samodzielną. Był to obóz pracy, a więźniowie byli wykorzystywani w pobliskim kamieniołomie granitu. Praca była mordercza, przy głodowych racjach żywnościowych więźniowie musieli pracować przez 12 godzin.

Gross-Rosen uważany był za jeden z najcięższych obozów pracy. w 1944 roku obóz się rozrasta i ma już swoje filie. Część wieźniów oddelegowana jest w Góry Sowie i wykorzystywana przy budowie podziemnego kompleksu Riese. Oprócz ciężkiej pracy, w obozie dokonywano też ludobójstwa, na te potrzeby powstało tu niewielkie krematorium. Na egzekucję przywożono tu głównie jeńców radzieckich, których zabito tu 2500. Najliczniejszą grupą więźniów byli tu Żydzi, po nich Polacy oraz obywatele Związku Radzieckiego. W sumie przez Gross-Rosen przewinęło się około 125 000 więźniów, z czego około 40 000 zginęło. Obóz został wyzwolony 14 lutego 1945 roku przez Armię Czerwoną

Dziś działa tu muzeum. Po dawnych barakach zostały już tylko fundamenty, więc niektóre obiekty odtworzono i wyposażono w oryginalne meble. Zachowała się natomiast brama wjazdowa z biurami, krematorium i kilka innych obiektów z infrastruktury obozu. Zwiedzanie palcówki jest darmowe i możliwe przez cały rok. Jednak w okresie zimowym jest ona czynna krócej. Opłata pobierana jest tylko, gdy chcemy skorzystać z usługi przewodnickiej, lub gdy nasza grupa liczy więcej niż 10 osób. Zwiedzanie obiektu trwa około 2 godzin, nie zaleca się zabierania tu małych dzieci.

GPS: 50.99779, 16.27548

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GZkFCr4vn5S2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply