Obronny Monastyr Mera

Posted by

Będąc w Rumunii, w regionie Vrancea, warto odwiedzić ufortyfikowany, obronny klasztor Mera, który znajduje się w wiosce o tej samej nazwie. Ten prawosławny kompleks obronny pochodzi z XVII wieku i został zbudowany na granicy dwóch księstw, przez księcia Konstantego Cantemira. Dlatego też jego charakter jest typowo obronny, gdyż miał spełniać też funkcję granicznej warowni. Otoczony potężnymi murami z wieżami obronnymi posiadał nawet własną studnię i podziemne zbiorniki na wodę, na wypadek długiego oblężenia. Na początku 1717 r. Zgromadzenie klasztorne w Mera zostało przekształcone w punkt oporu armii habsburskiej. Przez następne prawie 200 lat klasztor się rozbudowuje i umacnia, przerywa to duże trzęsienie ziemi, które nawiedza ten region w 1882 roku i niszczy warownie. Jak by tego było mało kolejne trzęsienie ziemi w 1940 roku, dokonuje kolejnych zniszczeń. Po tym wydarzeniu klasztor popada w ruinę, ale do naszych czasów zachował się w niezłym stanie. Od 1974 roku prowadzone są tu prace konserwatorskie, które mają na celu przywrócenie dawnego blasku tej ciekawej budowli. W 1989 roku następuje ponowne wyświęcenie cerkwi i oddanie jej wiernym, a do dziś prowadzone są pracę mające przywrócić świetność fortyfikacjom.

GPS: 45.76714, 26.93212

Nawiguj: https://goo.gl/maps/PhjZN2xJNQD2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply