Pałac Světlá nad Sázavou

Posted by

W kraju Wysoczyna, w Czechach, w miasteczku Světlá nad Sázavou, na lewym brzegu rzeki Sázavy wznosi się okazały pałac. Jego historia sięga średniowiecza, kiedy w 1393 r. Štěpán ze Šternberka zbudował tu gotycką fortecę otoczoną fosą. W 1567 Burian III przebudowuje istniejącą fortecę na domek myśliwski w stylu renesansowym. Trckowie mieszkali tu do 1636 r., potem ich własność została skonfiskowana. Po wojnie trzydziestoletniej pałac zmieniał wielokrotnie właścicieli, aż w 1722 stał się własnością rodziny Černínów, która po raz kolejny przebudowała posiadłość w duchu baroku. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1774-1775, kiedy to pałac należał do rodziny Kolovrat. Potem w 1809 został zamieniony na szpital wojskowy. W 1817 roku nowym właścicielem pałacu został Hrabia František Josef Zichy, który dokonał kolejnych modyfikacji. Natomiast rodzina Salm-Reifferscheid w 1869 roku przebudowała pałac w stylu neorenesansowym. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Richar Morawetz.

Po II wojnie światowej pałac znacjonalizowano i urządzono w nim szkołę rolniczą, która działa tu aż do 2011 roku. Następnie w 2014 r. prywatna firma Světlo Světlá sro odkupiła od miasta pałac i po rekonstrukcji udostępniła go do zwiedzania. Można tu zobaczyć wystawę historycznego europejskiego szkła, wystawę zegarów i broni, obrazy i rzeźby. Dla najmłodszych przygotowano natomiast królestwo lalek, czyli ekspozycję historycznych zabawek. Oprócz tego w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja.

GPS: 49.6674, 15.40752

Nawiguj: https://goo.gl/maps/iqkWpjjqdo7poF4t9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply