Pałac w Kamionie

Posted by

Kamion, to wieś nad Rawką w województwie mazowieckim. Miejscowość chyba najbardziej znana wśród kajakarzy, bo wiedzie przez nią trasa spływu kajakowego Rawką. Jednak jest tu też co zobaczyć, a mianowicie zespół pałacowy z przełomu XIX i XX w. W owym czasie wieś należała do Antoniego Protazego. Późniejszymi właścicielami włości była rodzina Górskich, a następnie Ryszard Wojciechowski, który w latach 1917–1918 latach wybudował w miejscu starego dworu, zniszczonego w czasie I wojny światowej okazały pałac. Budowla powstała wg projektu architekta Juliusza Kłosa. Rezydencję wybudowano w stylu klasycystycznym na planie prostokąta z czterokolumnowym portykiem toskańskim od przodu. Na tyłach znajdował się taras z widokiem na park założony w 1800 r., który obecnie jest zaniedbany. Po nacjonalizacji, po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła podstawowa. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych i jest niezamieszkały. Możemy go podziwiać tylko z zewnątrz, wnętrza nie są dostępne.

GPS: 51.94621, 20.2537

Nawiguj: https://goo.gl/maps/zpBJRATzvuL2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply