Park w Postolinie

Posted by

Położona w gminie Milicz niewielka wioska Postolin posiada bardzo ciekawy 5,2 hektarowy przypałacowy park. Sam pałac nie przetrwał do dziś, został zniszczony w 1945 roku i pozostały po nim tylko niewielkie ruiny, natomiast park może poszczycić się ponad 100 gatunkami drzew i krzewów. Wiele z nich zostało tu sprowadzonych i nie spotkamy ich w polskich lasach. Park założył w XIX wieku Heinrich von Salisch, właściciel lokalnych majątków Postolin i Karmin. Był on miłośnikiem leśnictwa i dendrologiem, stąd taka bogata gatunkowo szata roślinna. Obecnie park jest w administracji Nadleśnictwa Milicz, które utworzyło tu ścieżkę edukacyjną, w wszystkie ciekawsze okazy flory oznaczone są tabliczkami z nazwą i opisem. Do parku w Postolinie najlepiej przyjechać wczesną wiosną, kwitną tu wtedy dywany śnieżyc wiosennych, śnieżyczek przebiśniegów i zawilców, od których całe poszycie parku jest białe. Oprócz nich znajdziemy też tu kokorycz pustą, bez czarny, jaśminowiec, kruszyna, suchodrzew pospolity, głóg, bluszcz pospolity i dereń. Z drzew należy wymienić: cis pospolity, jodła kaukaska, jodła olbrzymia, jodła jednobarwna, daglezja zielona, która jest najwyższym drzem w parku – 35 m, choina kanadyjska, świerk kaukaski, świerk kłujący, sosna limba, sosna czarna, cypryśnik błotny, cyprysik groszkowy, cyprysik groszkowy, cyprysik Lawsona, cyprysik Lawsona, wierzba biała, orzech czarny, olsza czarna, buk zwyczajny w odmianach: purpurowej, powcinanej i wielkozębnej, dąb szypułkowy, dąb szypułkowy, grujecznik japoński, magnolia drzewiasta, tulipanowiec amerykański, platan klonolistny, jarząb brekinia, kłęk amerykański, klon jawor w odmianie purpurowej i czerwonoowocowej, klon polny, klon srebrzysty, klon czerwony, kasztanowiec zwyczajny, lipa szerokolistna, lipa krymska, lipa holenderska, lipa amerykańska. W pobliżu znajdziemy też świetne miejsce na biwak: https://grupabiwakowa.pl/postolin/

GPS:

  • 51.47631, 17.23675

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply