Grupa Biwakowa to serwis dla osób kochających podróże i caravaning. Lubiących biwakowanie na dziko lub na campingach. To również mapa campingów, darmowych miejsc biwakowych oraz atrakcji turystycznych. Darmowe miejsca biwakowe, campingi i pola namiotowe to nasza domena.
Podziemny kompleks Osówka, zwany też często podziemnym miastem, to potężny system podziemnych sztolni wybudowany w czasie II wojny światowej w ramach projektu „Riese”. Nazwa obiektu pochodzi od nazwy góry o wysokości 716 m n.p.m., w której wydrążono korytarze. Całość leży w Górach Sowich w województwie dolnośląskim. Wejście do obiektu znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i tyle samo na północ od miejscowości Sierpnica. Prace przy Osówce były prowadzone w latach 1943-1945, a do budowy i drążenia sztolni wykorzystywano robotników oraz więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Całość przedsięwzięcia była ściśle tajna, a obiekty projektu „Riese” do dziś są jedną wielką zagadką. Istnieje wiele teorii i domysłów jaki miało być ich zadanie, ale do dziś nie udało się ze 100% pewnością ustalić czemu miały służyć. Najbardziej prawdopodobna jest teza, że miano tu przenieść produkcję tajnych rakiet V1 i V2 z fabryki na wyspie Uznam. Inna zakłada, że miały tu powstać tajne zakłady, które pracowałyby nad cudowną bronią Rzeszy – bronią jądrową. Obecnie ogromny podziemny system korytarzy, hal i umocnień udostępniony jest do zwiedzania. Działa tu podziemna trasa turystyczna, dzięki której możemy zobaczyć ogrom inwestycji. Podczas spaceru z przewodnikiem przejdziemy 1700 metrów podziemnych korytarzy i hal. Trasa turystyczna dostępna jest cały rok, ale w sezonie zimowym godziny otwarcia są skrócone. W programie mamy do wyboru kilka tras, historyczną, ekspedycyjną, edukacyjną i ekstremalną. Co zawierają, jak i ceny oraz dokładne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie Osówki, gdyż będą najbardziej aktualne – http://www.osowka.pl
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.