Podziemny kompleks Osówka

Posted by

Podziemny kompleks Osówka, zwany też często podziemnym miastem, to potężny system podziemnych sztolni wybudowany w czasie II wojny światowej w ramach projektu „Riese”. Nazwa obiektu pochodzi od nazwy góry o wysokości 716 m n.p.m., w której wydrążono korytarze. Całość leży w Górach Sowich w województwie dolnośląskim. Wejście do obiektu znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i tyle samo na północ od miejscowości Sierpnica. Prace przy Osówce były prowadzone w latach 1943-1945, a do budowy i drążenia sztolni wykorzystywano robotników oraz więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Całość przedsięwzięcia była ściśle tajna, a obiekty projektu „Riese” do dziś są jedną wielką zagadką. Istnieje wiele teorii i domysłów jaki miało być ich zadanie, ale do dziś nie udało się ze 100% pewnością ustalić czemu miały służyć. Najbardziej prawdopodobna jest teza, że miano tu przenieść produkcję tajnych rakiet V1 i V2 z fabryki na wyspie Uznam. Inna zakłada, że miały tu powstać tajne zakłady, które pracowałyby nad cudowną bronią Rzeszy – bronią jądrową. Obecnie ogromny podziemny system korytarzy, hal i umocnień udostępniony jest do zwiedzania. Działa tu podziemna trasa turystyczna, dzięki której możemy zobaczyć ogrom inwestycji. Podczas spaceru z przewodnikiem przejdziemy 1700 metrów podziemnych korytarzy i hal. Trasa turystyczna dostępna jest cały rok, ale w sezonie zimowym godziny otwarcia są skrócone. W programie mamy do wyboru kilka tras, historyczną, ekspedycyjną, edukacyjną i ekstremalną. Co zawierają, jak i ceny oraz dokładne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie Osówki, gdyż będą najbardziej aktualne – http://www.osowka.pl

GPS:

  • 50.66969, 16.41825

Nawiguj: https://goo.gl/maps/SiM96kCPThz

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply