Port morski w Ustce

Posted by

Ustka, to jedna z bardziej znanych miejscowości letniskowych nad polskim Bałtykiem, w województwie pomorskim. Ulubionym miejscem spacerów letników, turystów i mieszkańców jest niewątpliwie ustecki port. Obsługuje on głównie statki rybackie i turystyczne, jest tu też połączenie promowe z duńską wyspą Bornholm. Do portu w Ustce mogą zawijać statki o długości nie przekraczającej 60 m, szerokości 12 m i 4 metrów zanurzenia. Port posiada również obrotnicę statków o średnicy 67 m. Port położony jest w ujściu rzeki Słupi. Historia portu sięga XIV, w 1337 roku zaczęto budować tu pierwsze falochrony, ale wtedy statki przeciągano Słupią do Słupska, gdzie znajdowała się przystań przeładunkowa. W XVI wieku statki zaczęto obsługiwać już w Ustce. W latach 1809-1810, falochron wschodni wydłużono do 53 m, a w 1818-1820 do 76 m. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1864-1903, port wtedy pogłębiono i umocniono falochrony. W tych latach wybudowano też latarnię morską – https://grupabiwakowa.pl/latarnia-morska-w-ustce. W latach 70. XX w. planowano w Ustce wybudować dużą stocznię, ale skończyło się tylko na planach. Od 2003 roku przy usteckim porcie działa największa w województwie pomorskim Aukcja Rybna. Dodatkową atrakcją Ustki jest też kładka dla pieszych, którą szybko możemy się przedostać na drugą stronę kanału portowego. Obecnie uzyskano dotację 189 mln zł na przebudowę portu dzięki której Ustka może stać się dominującym portem rybackim na środkowym wybrzeżu. Inwestycja ma być gotowa na początku 2023 roku.

GPS:

  • 54.58945, 16.85308

Nawiguj: https://goo.gl/maps/s46UPALNqwH2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply