Ruiny Zamku Röthelstein

Posted by

W Austrii, na wschód od Hainburga, na 30 metrowej skarpie, nad Dunajem, naprzeciwko ruin Theben am Arpadfelsen na Słowacji zachowały się ruiny Zamku Röthelstein. Była to strażnica zabezpieczająca Dunaj od strony Austriackiej, a pierwsze wzmianki o tutejszej warowni pochodzą już z 1180 roku. Pierwszymi znanymi właścicielami zamku byli Ulrich, Heinrich i Irnfried, którzy władali zamkiem pomiędzy 1170 a 1209 rokiem. Potem przez wieki zamek zmieniał właścicieli, był napadany, grabiony ale nigdy nie został zniszczony. Dopiero w 1561 roku, kiedy warownia straciła na znaczeniu została opuszczona. Nie zamieszkany i niewykorzystywany zamek jeszcze w 1694 roku był w dobrej kondycji, ale potem miejscowa ludność dokonała jego rozbiórki, by pozyskać materiały budowlane.

Dziś z potężnego zamku niewiele zostało, samotna baszta i zarys murów, które częściowo zrekonstruowano. Dojdziemy tu znakowaną ścieżką wzdłuż Dunaju z miasteczka Hainburg. Trasa jest bardzo ciekawa, gdyż prowadzi przez skalne tunele, wykute w zboczu góry schodzącej do Dunaju – https://grupabiwakowa.pl/skalne-tunele-w-hainburg-an-der-donau. Zwiedzanie ruin zamku jest nieodpłatne, a teren dostępny jest przez cały rok. Należy jednak poruszać się tylko udostępnionymi ścieżkami, gdyż ruiny zamku obejmuje rezerwat przyrody. W centralnym miejscu ruin, na skarpie znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać okolicę, ułatwią nam to zamontowane tablice z oznaczeniem i opisem charakterystycznych punktów.

GPS: 48.16107, 16.95416

Nawiguj: https://goo.gl/maps/D7pxeTYq4LGzg8ZH9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply