Ruiny Zamku Szczerba

Posted by

Zamek Szczerba o pierwotnej nazwie Śnielin, a niemieckiej Burg Schnallenstein, został wybudowany w 1338 roku na jednym ze wzgórz Gór Bystrzyckich na Dolnym Śląsku. Budowlę wzniesiono na południe od Gniewoszowa na gnejsowej górze o wysokości 520 m n.p.m. Miejsce to owiane jest wieloma tajemnicami, gdyż nie zachowało się zbyt wiele zapisków dokumentujących historię tej warowni. Wiadomo, że na początku był własnością polskich rycerzy, potem przeszedł w ręce czeskie a pod koniec XIII wieku został podarowany zakonowi cystersów. W 1318 roku został zniszczony, ale chwilę później go odbudowano i przeszedł ponownie w posiadanie rycerzy czeskich. W 1358 roku właścicielem zamku i okolicznych dóbr był Otto Schuler, syn wywodzącego się z Łużyc rycerza Ottona von Glaubitza, właściciela Międzylesia. W 1428 roku husyci zdobyli i zniszczyli warownię, która już po tym fakcie nie została odbudowana i przez wieki popadała w coraz to większą ruinę. Do dziś zachowały się grube mury obronne, resztki baszty, dziedziniec i pozostałości kamiennego budynku mieszkalnego. Obiekt znajduje się po lewej stronie drogi prowadzącej z Międzylesia do Gniewoszowa, kilkaset metrów na północ od wsi Różanka i obecnie administrowany jest przez Międzyleski Związek Drużyn Szczerba (ZHP). Zwiedzanie obiektu jest nie odpłatne, a ruiny dostępne są przez cały rok.

GPS:

  • 50.19429, 16.62016

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bPRjyv8wry52

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply