Śluza Piaskowa we Wrocławiu

Posted by

Wrocław z uwagi na swoje nierozłączne egzystowanie z wodą doczekał się już wielu określeń z tego powodu. Często możemy się spotkać z określeniem „Wenecja Północy” lub Miasta 100 mostów” Sporo w tym prawdy, jednak w mieście znajdziemy aż 220 mostów i 12 wysp, a by to ze sobą dobrze współgrało, to potrzebne są też śluzy. Na terenie miasta można się doliczyć jedenastu takich urządzeń i wszystkie są zabytkami techniki.

Najczęściej turyści spotykają na swej drodze Śluzę Piaskową. Położona jest ona w obrębie Starego Miasta, pomiędzy wyspami Piasek i Daliową. Śluza została wybudowana w 1792 roku i była początkowo budowlą drewnianą, dopiero w 1820 roku przebudowano ją na murowaną. Śluza jeszcze na przestrzeni lat była kilkukrotnie modyfikowana. Zastosowano tu też pierwszy raz metodę uszczelniania za pomocą cementu portlandzkiego.

Obecnie śluza ze względu na swoje małe rozmiary nie ma większego znaczenia transportowego, ale jest nadal wykorzystywana w turystyce i rekreacji wodnej. Wchodzi w skład żeglugowy Śródmiejskiego Węzła Wodnego. Prowadzi przez nią droga wodna w górę Odry i wolno przez nią przepływać jednostkami pływającymi w jednym kierunku, na wschód. Ponieważ spiętrzenie wody w tym miejscu jest znikome, obecnie śluza pozostaje otwarta a jednostki pływające przechodzą przez śluzę jak przez kanał wodny.

GPS: 51.11409, 17.03914

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cmitSDJS8LQjp9LP6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply