Sokolačka kula

Posted by

Sokolačka kula, czyli Twierdza Sokolac położona jest w Bośni i Hercegowinie, w pobliżu miasta Bihać, na wzgórzu i lewym brzegu rzeki Una. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1380 roku i wtedy prawdopodobnie został wybudowany. Sokolac w średniowieczu też był sporym grodem i miastem królewskim. W 1592 roku twierdza została zajęta przez wojska osmańskie, a w 1878 roku została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę.

Twierdza wybudowana jest na planie trójkąta. W najwyższym punkcie znajduje się główna wieża o nieregularnym kwadratowym kształcie. Jej wysokość wynosi 16 metrów a średnica 10. Ruiny twierdzy udostępnione są nieodpłatnie do zwiedzania. Roztacza się stąd też piękny widok na dolinę rzeki Una. Dawne miasto królewskie Sokolac jest dziś wioską, z której możemy wyruszyć do zamku, prowadzi stąd niezbyt wymagająca trasa która zajmie nam około 30 min w jedną stronę.

GPS: 44.78584, 15.89517

Nawiguj: https://goo.gl/maps/pVz91vtGXh9hYo919

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply