Stronia, romański kościół Narodzenia NMP

Posted by

Stronia to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim. Zachował się tu piękny i ciekawy kościół z około 1300 roku i zespół pałacowy z 1870 roku. Kościół romański wzniesiono z granitowych kamieni narzutowych w kształcie okręgu o średnicy 9,5 m. Do okrągłej nawy od wschodu dobudowano półkolistą apsydę. W XVI wieku świątynię trochę przebudowano podwyższając mury i wybijając dodatkowe okna. Do dziś z czasów romańskich zachowały się trzy wąziutkie rozglifione okna. Ciekawostką może być, że do wykończeń portalu i okien użyto miejscową rudę bagienną, odróżnimy ją po czerwonej barwie. Wewnątrz W prezbiterium pod drewnianym stropem biegnie roślinny fryz, wykonany w stiuku ok. 1600 r., ołtarz główny jest barokowy i datowany jest na 1689 r., natomiast w nawie zachowała się kamienna chrzcielnica z 1517 r.

GPS: 51.19957, 17.53825

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vkwd7P3qDeK2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply