Târgu Jiu

Posted by

Târgu Jiu położone jest u podnóża Karpat Południowych nad rzeką Jiu, która jest lewym dopływem Dunaju. Jest to stolica okręgu Gorj w Rumunii. Największą atrakcją miasta jest kompleks monumentalnych rzeźb plenerowych Constantina Brâncușiego. Znajdują się one w parku położonym pomiędzy rzeką a B-dul C-tin Brâncuși. Ściągają one co roku wielu turystów z Europy i całego świata. Najbardziej znana jest Kolumna Nieskończoności, która znajduje się poza parkiem, znajdziemy ją na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Alexandru Ioan Cuza z ulicą Unirii. Constantin Brâncuși stworzył to dzieło dla upamiętnienia bohaterów I wojny światowej. Rzeźba wykonana jest z kutego żelaza, jej wysokość wynosi 29,33 m i stanowi współczesny odpowiednik kolumny niebios. Poza tym miasto nie jest jakoś szczególnie ciekawe, możemy odwiedzić Muzeum Okręgu Groj, XVII-wieczny dom piekarza Dumitru Măldărescu, czy cerkiew z lat 1748-64 św. Wojewodów. Nazwa miasta pochodzi od wielkich targów, które odbywały się na głównym placu miasta. W Târgu Jiu znajdziemy też polski wątek historyczny, w 1893 urodził się tu Kazimierz Piekarski – polski bibliotekarz, bibliograf, historyk, książki, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów.

GPS:

  • 45.03916, 23.27064

Nawiguj: https://goo.gl/maps/HWyexnkLbjm

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply