Toulovcovy maštale

Posted by

Rezerwat przyrody Toulovcovy maštale to ciekawy zespół formacji skalnych, głębokich dolin w formie kanionów, skalnych miast, jaskiń i pojedynczych skałek. Położony jest około 13 km na południowy zachód z Litomysla, pomiędzy miejscowościami Proseč, Budislav i Hrady, na granicy České tabule i Českomoravské vrchoviny. Rezerwat ma powierzchnię 1083,6 hektarów i powstał w latach 1992 i 1993. Formacje skalne, które przybierają tu piękne i przedziwne formy pochodzą z okresu górnej kredy a piaskowce są pochodzenia morskiego. Miejsce to jest bardzo popularne wśród Czechów, więc poprowadzono tu gęstą sieć znakowanych szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Skalne miasta i pojedyncze skały zajmują wzgórza o wysokości od 350 do 550 m n.p.m. Według legendy w dawnych czasach ukrywał się tutaj zbójnik Toulovec, dziś podczas wędrówki po skalnych labiryntach możemy odwiedzić jego kryjówkę. Chyba najlepszym miejsce wypadowym do rezerwatu jest parking w Vranicach, możemy tu zostawić samochód, a nawet zabiwakować – https://grupabiwakowa.pl/parking-vranice. W sezonie w wiosce funkcjonuje gospoda, w której ponoć panuje fajny klimat i serwowane są pyszne posiłki.

GPS: 49.82057, 16.1411

Nawiguj: https://goo.gl/maps/G85RbSYP3x72

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply