Trasa R426

Posted by

Współrzędne GPS:
42.763012, 18.133379
Kraj / województwo:
Bośnia i Hercegowina / Popovo Polje
Opis atrakcji:

Do ciekawych i widokowych tras samochodowych można zaliczyć trasę R426 w Bośni i Hercegowinie. Dokładnie znajduje się ona w Republice Serbskiej i biegnie doliną rzeki Trebišnjicy i przecinającej krasowe pole – Popovo Polje. Sama rzeka jest bardzo ciekawa, gdyż jest najdłuższą podziemną rzeką na świecie. Jej długość wynosi 187 km, lecz połowa jej długości 98 km, przypada na ciek podziemny. Trebišnjica swoje źródła ma przy granicy z Czarnogórą i płynie przez cztery karasowe pola: Gatačko, Cerničko, Fatničko i Popovo Polje.

Wspomniana trasa biegnie jej doliną na południe od niej i poprowadzona jest nasypem dawnej linii kolejowej. Dawna lina kolejowa łącząca Mostar z Dubrownikiem powstała w 1901 roku, ale jej budowa rozpoczęła się w 1898 r. Dziś już nie ma tu torów, a na nasypie kolejowym znajduje się wąski asfalt. Trasa jest wymagająca, bo jest bardzo wąska, jadąc szerszym samochodem mamy wrażenie, że się ledwo mieścimy na nasypie, który miejscami po bokach ma spore przepaście i brak barierek. Na szczęście co jakiś czas są porobione mijanki.

Trasą tą biegnie też ścieżka rowerowa o nazwie Ruta Ćiro. Jadąc trasą mijamy stare zabudowania kolejowe, opuszczone stacje i ciekawe urządzenia kolejowe. Cały czas towarzyszą nam piękne widoki na Popovo Polje. Wycieczkę trasą można zacząć pod Jaskinią Vjetrenica w miejscowości Zavala a skończyć pod miastem Trebinje w wiosce Ljubovo. Nie polecam tej trasy dla zestawów z przyczepą, na prawdę jest bardzo wąska.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply