Zamek w Gościszowie

Posted by

Współrzędne GPS:
51.160900, 15.455521
Kraj / województwo:
Polska / dolnośląskie
Opis atrakcji:

Gościszów to niewielka wieś na Pogórzu Izerskim, w w powiecie bolesławieckim i w województwie dolnośląskim. Zachowały się tu ruiny zespołu zamkowego, o którym pierwsze pisemne wzmianki wspominają w 1294 roku. Wiadomo też, że pod koniec XIV wieku zamek został przebudowany, a obecną formę zyskał podczas przebudowy w 1603 roku, której dokonał Kacper von Warnsdorf wraz z żoną Heleną von Sedlitz. Nadano mu wtedy styl późnorenesansowy.

Zewnętrzny kształt budowli jest owalny, jednak dziedziniec jest czworoboczny. Zamek otoczony był fosą, a do głównej bramy z bogato zdobionym renesansowym portalem prowadził kamienny most. Dziś już trudno odnaleźć resztki dekoracji sgraffitowych, którymi pokryta była budowla. W sąsiedztwie zamku zachowały się tu też ciekawe zabudowania gospodarcze z XVII wieku, oraz park z roku 1860. Zamek popada w ruinę od II wojny światowej, kiedy to został zniszczony, jakieś prace zabezpieczające były tu poczynione w 1965.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Byłem 31 lipca 2021 r. Wejście na wprost zamknięte, za to z boku było zdjęte ogrodze. Ruiny mocno zarośnięte, ale jakieś ścieżki są i można się przedrzeć. Szkoda że nikt nie pokusił się o lepsze zagospodarowanie.

Leave a Reply