Travnik Meczet Šarena Sulejmanije

Posted by

Meczet Sulejmanije w Travniku, zwany też Meczetem Kolorowym to jedna z ciekawszych budowli w mieście i Bośni i Hercegowinie. Znajdziemy go w centrum miasta w dzielni zwanej Donja čaršija. Budowla pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Budowlę wiele razy nawiedzały różne kataklizmy, które ją niszczyły, ale za każdym razem była obudowywana. Po ostatnich zniszczeniach z okresu II wojny światowej, swój dawny blask odzyskał dopiero w 80-tych latach ubiegłego wieku.

Ciekawostką jest to, że minaret meczetu znajduje się po jego lewej stronie, a nie po prawej jak we wszystkich tego typu budowlach. Spowodowane jest to niestabilnym gruntem po zachodniej, prawej stronie meczetu. Nazwa Kolorowy Meczet używana jest z powodu licznych kolorowych, malowanych dekoracji zarówno na zewnętrznych jak i wewnętrznych ścianach budowli, są to głównie motywy kwiatowe. Od meczetu odchodzi główny deptak Travnika, gdzie znajdziemy mnóstwo restauracji, kafejek i punktów z pamiątkami.

GPS: 44.22662, 17.66975

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VSaEHrWMsusDr9XWA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply