Widokowa trasa M16

Posted by

Jedna z ciekawszych tras Bośni i Hercegowiny biegnie wzdłuż przełomowego odcinka rzeki Vrbas. Oznaczona jest lokalnym numerem M16 lub międzynarodowym E661. Jej najbardziej malowniczy i efektowny odcinek jest pomiędzy miastami Banja Luka i Jajce. Nie wznosi się ona na grzbiety górskie, lecz biegnie głęboką i krętą doliną, otwierając piękne widoki na przeciskającą się przez góry rzekę, która miejscami tworzy głębokie kaniony. Miejscami budowniczy drogi musieli poprowadzić ją tunelami i wiaduktami.

Najładniejszy punkt trasy już zamieściliśmy na naszych mapach, jest on koło miejscowości Dabrac – https://grupabiwakowa.pl/punkt-widokowy-na-rzeke-vrbas, ale jadąc tą trasą, co chwile mamy ochotę zatrzymać się, podziwiać i fotografować. Czasami jest to jednak utrudnione lub wręcz niemożliwe. W najwęższych miejscach droga przeciska się pomiędzy wysokim ścianami skalnymi, a brak poboczy w takich miejscach uniemożliwia postój. Ale jeż na trasie wiele zatoczek, gdzie możemy zaparkować i czasem warto wrócić się kilkaset metrów szosą by na spokojnie zobaczyć interesujący fragment trasy.

Jedynym minusem jest tu dosyć duży ruch, przez który czasami trudno zatrzymać się na przeciwległym poboczu, należy też uważać spacerując wzdłuż drogi. Mimo to warto ten odcinek pokonać, tym bardziej, że łączy on jedne z najciekawszych miast Bośni i Hercegowiny.

GPS: 44.38874, 17.2766

Nawiguj: https://goo.gl/maps/LTdThJbB1HZV7NG88

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply