Wodospady w Krupa na Vrbasu

Posted by

Niewątpliwie największą atrakcją wioski Krupa na Vrbasu są wodospady na Krupie i drewniane młyny wodne. Wioskę znajdziemy w Bośni i Hercegowinie, na terenie Republiki Serbskiej, około 25 km na południe od miasta Banja Luka. Krupa jest bardzo krótką rzeką, dosłownie kilka kilometrów wyżej ma swoje źródła – https://grupabiwakowa.pl/zrodla-krupy, a kilkaset metrów za wodospadami wpada już do rzeki Vrbas. Mimo to natura utworzyła tu malownicze wodospady, a człowiek wykorzystał ich bystry nurt do budowy młynów wodnych.

Młyny są zabytkowe, wykonane z drewna z typowym dla Bałkanów rozwiązaniem, czyli poziomym kołem napędowym, różnią się więc znacznie od naszych z kołem pionowym. Dodatkową atrakcją jest to, że urządzenia te nadal pracują i mielą mąkę, którą można na miejscu zakupić. Jest jej tu kilka rodzajów i ponoć jest świetna do wypieku domowego chleba. Tuż przy młynach znajdziemy też restaurację serwującą regionalne potrawy i niewielki parking.

Jest on dosyć ciasny i w sezonie może być pełen. Dużego kampera lepiej zostawić wyżej przy głównej drodze, gdzie jest duża asfaltowa zatoka i zejść pieszo jakieś 300 metrów do wodospadów. Na pewno odradzam zjazd na dół z przyczepami, może nie być miejsca na manewry. W Krupa na Vrbasu warto też odwiedzić tutejszy monastyr – https://grupabiwakowa.pl/monastyr-sw-ilji-w-krupa-na-vrbasu i Kamienny Most – https://grupabiwakowa.pl/kamienny-most-krupa-na-vrbasu.

GPS: 44.61684, 17.13768

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GWBG2LKAJzrts6Jh7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply