Wydma Czołpińska – Słowiński Park Narodowy

Posted by

Wydma Czołpińska jest jedną z dwóch udostępnionych do zwiedzania ruchomych wydm w Sowińskim Parku Narodowym. Park obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, fragmenty moreny czołowej z ostatniego zlodowacenia ze wzgórzem Rowokół 115 m n.p.m., oraz kilka jezior: Łebsko, Gardno, Jezioro Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Park ma powierzchnię 32 744 ha i oprócz ruchomych wydm chroni również florę, faunę oraz przyrodę nieożywioną. Wydma ruchoma powstaje w ten sposób, że mniejsze ziarna są zwiewane ze szczytu i przedmuchiwane w inne miejsce, co powoduje stopniowe przemieszczanie szczytów wydm. Przemieszczanie się wydm hamują rośliny, którym jeżeli uda się wyrosnąć na wydmie to ją wzmacniają i zapobiegają dalszemu ruchowi piasku. Wydmę Czołpińską najlepiej zwiedzać z parkingu leśnego Czołpino, prowadzi z niego znakowany szlak turystyczny, którym dojdziemy do wydmy, zwiedzimy ją i dojdziemy do Morza Bałtyckiego. Poruszać się możemy tylko szlakami i znakowanymi ścieżkami, gdyż jesteśmy na terenie Parku Narodowego. Przez wydmę szlak poprowadzono tak, byśmy mogli ją jak najlepiej zobaczyć. Trasa wyznaczona jest słupkami i linami. Gdy już dojdziemy do brzegu morza, możemy zatoczyć pętle by nie wracać tą samą trasą. Na plaży skręcamy na zachód w kierunku Rowów i po około 2 kilometrach osiągniemy miejsce z drogowskazem kierującym do Latarni Morskiej Człopino. Tam się kierujemy, a od latarni dalej szlakiem z powrotem do Człopina. Trasa ta ma długość około 7 km. Na podziwianie wydmy lepiej wybrać się po sezonie turystycznym, niestety latem panuje tu bardzo duży ruch.

GPS:

  • 54.72927, 17.2623

Nawiguj: https://goo.gl/maps/fK3LT4nVMrF2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply