Zamek Stolpen

Posted by

Burg Stolpen, położony jest w niemieckiej Saksoni, na wzgórzu o wysokości 356 metrów n.p.m., nad miasteczkiem Stolpen. Pierwsze ślady warowni wskazują prawdopodobnie na rok 1100. Następne informacje o zamku pojawiają się w 1121 w Kronice Kosmasa. Natomiast pierwszy pisany dokument, który wspomina o zamku pochodzi z około 1218 roku. Czytamy w nim, że biskup Bruno II z Porstendorf zakupił zamek wraz z okolicznymi ziemiami od Moyko de Stuplen. Następnie przez stulecia zamek był rozbudowywany i był ważną przygraniczną twierdzą w czasie wojen husyckich. Zamczysko przez wieki dzielnie odpierało ataki aż do początku XIX wieku, kiedy to w czasie wojen napoleońskich został zniszczony i opuszczony. Przetrwał do dziś jako ruina, która po częściowej rekonstrukcji została udostępniona zwiedzającym. Z zamkowych baszt roztacza się piękny widok na okolicę i Góry Łużyckie. W zamkowych murach urządzono też sale muzealne i wystawy czasowe. Warto też się pochylić nad zamkową studnią, która jest ponoć najgłębszą studnią na świecie wykutą w bazalcie, liczy sobie 84 metry, i ponoć drążono ją przez 24 lata. Zwiedzanie zamku jest odpłatne i odbywa się bez przewodnika, jednak wszystkie ciekawsze zamkowe miejsca są opisane tablicami informacyjnymi, również w języku polskim. Poniżej zamku, przy stacji paliw urządzono wygodny duży parking, gdzie możemy spokojnie zostawić samochód, jest płatny, ale cena za parkowanie nie jest wygórowana.

GPS:

  • 51.04786, 14.08389

Nawiguj: https://goo.gl/maps/hD1ojn2KDo22

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply