Zámek Stránov

Posted by

Zámek Stránov znajdziemy w miejscowości Jizerní Vtelno koło Mladej Boleslav w Czechach. Ta neorenesansowa budowla pierwotnie była średniowiecznym zamkiem i na obecny styl została przebudowana według projektu architekta Josefa Schulza. Natomiast przed zamkiem średniowiecznym stała tu drewniana twierdza, wiadomo to z zapisków z 1429 roku. W jej miejsce Jaroš z Sovojovic zbudował gotycki zamek w latach 1463 – 1468. Nosił on nazwę Nový Stránov. Przebudowa na styl renesansowy miała miejsce w 1589 roku a kolejna w latach 1890 – 1894 i była to ostatnia modyfikacja budowli. Warto wspomnieć, że w 1767 roku obok rezydencji wybudowano kościół św Wacława, którego autorem był słynny praski architekt Filip Heger. Ostatnim właścicielem zamku, przed nacjonalizacją w 1950 roku był prezes fabryki Škody i senator Josef Šimonek, który nabył nieruchomość w 1917 r. potem Stránov przeją jego syn František. W czasach komunistycznych funkcjonował tu dom dziecka, a od 2003 roku zamek jest ponownie w rękach rodziny Simonka. Do zwiedzania udostępniono go już w 2004 roku, choć nadal trwają tu prace modernizacyjne. W sezonie letnim na zamku odbywają się imprezy towarzyskie i kulturalne.

GPS:

  • 50.37281, 14.85584

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3xLUcAL8gZu

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply