Zamek w Lesku

Posted by

Lesko, często nazywane „Bramą Bieszczadów” oferuje turystom sporo ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Zamek Kmitów wzniesiony w XVI w. Początkowa była to skromna drewniana budowla obronna, którą zastąpiła murowana z wieżą obronną i murami. Leski zamek zastąpił popadający w ruinę Zamek na Górze Sobień.

Przez wieki zamek należał do różnych rodów, był kilkukrotnie przebudowywany i restaurowany. Jednak w 1785 roku zamek strawił pożar. Zgliszcza zakupiła rodzina Krasickich, która odbudowała zamek według projektu Wincentego Pola. Budowla otrzymała kształt rezydencji klasycystyczno-neorenesansowej w stylu włoskim.

Duże zniszczenia i grabieże wyposażenia zamku przyniosły dwie wojny światowe. Po zakończeniu tej ostatniej zamek znacjonalizowano i zamieniono na magazyny i przedszkole. W 1956 roku zamek przypadł kopalni KWK „Makoszowy” z Zabrza, która wyremontowała zniszczony działaniami wojennymi obiekt.

Odrestaurowany zamek stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla górników. Obecnie zamek jest w rękach skarbu państwa Gliwickiej Agencji Turystycznej. Funkcjonuje w nim hotel i restauracja. Dostęp do obiektu z zewnątrz jest swobodny i darmowy. Wewnątrz nie zachowało się dawne oryginalne wyposażenie.

GPS: https://goo.gl/maps/QpBkb2jyDwNTsTTC9

Nawiguj: https://goo.gl/maps/QpBkb2jyDwNTsTTC9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply