Zamek w Piotrowicach Świdnickich

Posted by

Piotrowice Świdnickie położone są w województwie dolnośląskim, w w powiecie świdnickim, w gminie Jaworzyna Śląska. Tutejszy szlachecki renesansowy dwór obronny nazywany też zamkiem powstał w latach 1590-1599. Lecz faktem jest, że powstał on w miejscu dawnego zamku wodnego. Wybudowano go na zlecenie Jacoba von Sedlitza, lecz potem, przez wieki wielokrotnie zmieniał właścicieli. Zamek poważnie ucierpiał w czasie wojny trzydziestoletniej. Potem w latach 1698-1699 przeszedł przebudowę i remont. W XIX wieku opuszczona budowla popadła w ruinę, ale w 1894 roku została wyremontowana i funkcjonowała do zakończenia II wojny światowej. Po 1945 roku opuszczony zamek ponownie zaczął popadać w ruinę, w czasach PRLu prowadzono jakieś drobne prace zabezpieczające, ale nie były one zbyt wystarczające. Obiekt pozostawał bez opieki, więc stał się celem szabrowników, w 2002 r. ukradziono piękny renesansowy portal. Obecnie obiekt ma już właściciela, który zabrał się za jego remont. Jak informuje duży banner przy wejściu będzie się tu mieściło Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku „Żywy Folwark”. Dziś póki co obiekt można oglądać tylko z zewnątrz.

GPS: 50.93768, 16.45734

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EHKub81G5Lu

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply