Zatopiony Most Hitlera w Czechach

Posted by

W połowie drogi, pomiędzy Brnem a Pragą, z wód Jeziora Švihov wyłania się tajemnicza budowla. Jest to wiadukt autostradowy zwany Borovskym Mostem, Czeskim Awinion, Mostem Hitlera lub mostem bez końca. Czym jest ta dziwna konstrukcja? Jest to element autostrady budowanej przez Niemcy, w czasie okupacji Czech w 1939 roku. Autostrada miała połączyć Brno z Pragą i w tym miejscu na przeszkodzie stanęła Sedlicka Dolina, przez którą miał być wybudowany potężny wiadukt.

Jednak w 1942 roku, kiedy faszystowskie Niemcy zaczęły odczuwać coraz bardziej skutki II wojny światowej i zaczęło brakować surowców i materiałów budowlanych, Hitler nakazał zaniechanie wszelkich inwestycji nie mających wpływu na działania wojenne. Z tego zakazu wyłączono budowę autostrady, lecz po jakimś czasie i tutaj wstrzymano pracę, porzucając ukończony w 75 % wiadukt. Obecna autostrada przebiega w sąsiedztwie, lecz do jej budowy nie wykorzystano hitlerowskiej konstrukcji.

W 1965 roku ruszyła tu budowa zapory i zbiornika wodnego Švihov. W 1975 roku ukończono inwestycję i zapora o długości 860 metrów spiętrzyła wody rzeki Želivki. W wyniku tych działań Wiadukt Hitlera został częściowo zatopiony, i dziś kończy się na środku sztucznego jeziora. Tak naprawdę znajdziemy tu dwa wiadukty, drugi mniejszy znajduje się tuż obok w małej, sąsiedniej odnodze jeziora.

Niestety, oficjalnie budowle te nie są dostępne dla turytów. Jezioro Švihov, jest zbiornikiem wody pitnej dla Pragi i prawie całego regionu środkowoczeskiego. Z tego powodu brzegi jeziora objęte są strefą ochronną i obowiązuje tu zakaz wstępu. Czy jest respektowany? Nam się udało, ale nie chcemy tu namawiać do łamania prawa. Co prawda mieszkańcy Hulic mówili nam, że śmiało możemy tam iść, jednak jak by co, to nie bierzemy odpowiedzialności za wasze wycieczki w to miejsce.

GPS: 49.69993, 15.10054

Nawiguj: https://goo.gl/maps/LD2F91zktpKMxbxZ7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply