Berlova vápenka

Posted by

W czeskich Železnych horach na północnych peryferiach miasta Třemošnice natrafimy na ciekawy i rozbudowany wapiennik. Berlova vápenka znana też jako Vápenka Závratec jest zabytkiem techniki i powstała w 1880 roku. W latach 2009–2010 miasto Třemošnice, przy wsparciu Unii Europejskiej, przeprowadziło remont pieca wapiennego, który dziś służy jako muzeum górnictwa żelaza. Północna część tutejszych Gór Żelaznych jest bardzo bogata w wapień, stąd pomysł na jego eksploatację. Najwięcej wapienia przerabiano tu w latach 1891–1892, wtedy z pobliskich kamieniołomów urobek był tu transportowany za pomocą 5 kilometrowej kolejki linowej, najdłuższej w owym czasie w Czechach. Wapiennik pracował do 1960 roku, po jego zamknięciu był dewastowany i popadł w ruinę. W 2004 roku został uznany zabytkiem kultury Republiki Czeskiej, a 6 lat później przeszedł renowację i został udostępniony do zwiedzania. Podzielona na trzy etapy inwestycja kosztowała 24 miliony koron.

GPS: 49.87637, 15.57096

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GCmV9YV8oHN2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply