Pałac Peleş

Posted by

Pałac Peleş jest niewątpliwie najpiękniejszym pałacem w całej Rumunii. Położony jest na wzgórzu nad miasteczkiem Sinaia w w dolinie rzeki Prahova, u stóp potężnego pasma górskiego Bucegi. Pałac Peleş był kiedyś letnią rezydencją królów Rumunii i został wybudowany w latach 1873-1883 z polecenia ówczesnego króla Rumunii Karola I. Posiadłość zaprojektował niemiecki architekt Wilhelm Doderer na wzór szwajcarskiego zamku. Nad wnętrzami pracowali wtedy najsłynniejsi architekci i dekoratorzy – Karel Liman, J. D. Heymann z Hamburga, August Bembé z Moguncji oraz Berhard Ludwig z Wiednia.

Nowinką było to, że już w 1884 roku pałac korzystał z energii elektrycznej i posiadał własną elektrownię. Była tu też pierwsza sala kinowa w Rumunii, którą oddano do użytki w 1906 roku. Obok głównego pałacu powstały też dwa mniejsze dla rodziny królewskiej – Pałac Pelişor i Foişor. Po II wojnie światowej ówczesny król Rumunii Michał I Rumuński został zmuszony przez władze komunistyczne do abdykacji, a pałace w Sinai przejęło państwo. Na polecenie ówczesnego dyktatora rumuńskiego Nikolae Ceaușescu w 1953 roku utworzono w pałacu muzeum.

Po transformacji Rumunii i obaleniu systemu komunistycznego Pałace w Sinai zwrócono w 2006 roku prawowitemu właścicielowi Michałowi I. Przeprowadzono renowację obiektów i udostępniono je do zwiedzania. W pałacowym muzeum możemy podziwiać: dużą kolekcję broni, witraży, szkła, srebra, zegarów i rzeźb. Warto tu się wybrać poza sezonem, gdyż Pałac Peleş jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Rumunii i w sezonie wakacyjnym jest tu bardzo tłoczno.

GPS: 45.36014, 25.54261

Nawiguj: https://goo.gl/maps/UwqmptWbgj12

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply