Bunkry koło Wilkocina

Posted by

Bory Dolnośląskie w czasie „Zimnej Wojny” naszpikowane były różnymi bazami i lotniskami wojsk radzieckich. Jeden z takich reliktów znajduje się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, na południowy-zachód od wsi Wilkocin. Powstały one na wydmowym wzgórzu o nazwie Piaszczysta Góra, o wysokości 182 m n.p.m. Armia Radziecka gospodarowała tu na 8,6 ha terenie, który był pilnie strzeżony i ogrodzony drutami kolczastymi pod napięciem.

Miejsce to było ściśle tajne, gdyż znajdował się tu Schron Dowodzenia Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i Zapasowy Schron Dowodzenia Zachodniego Teatru Działań Wojennych. Dodatkowo miało tu być centrum łączności z którego sterowano radziecką flotą okrętów podwodnych. Rosjanie miejsce to opuścili w 1992 roku pozostawiając opuszczone bunkry, które obecnie możemy swobodnie zwiedzać. Warto zabrać ze sobą latarki, gdyż podziemne korytarze są bardzo ciemne.

Do bunkrów musimy dojść pieszo, ale nie zajmie nam to więcej niż 30 minut w jedną stronę. Samochód możemy zostawić na parkingu wytyczonym na końcu wioski – GPS: 51.488707, 15.810366

GPS: 51.47859, 15.80644

Nawiguj: https://goo.gl/maps/f6suJJxifjzV6vJQ9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply