Bunkry w Slavonicach

Posted by

Atrakcja dla miłośników militariów i leśnych spacerów.

Nie wszyscy wiedzą, że w latach 1935 – 1938, na terenie Republiki Czechosłowackiej powstał jeden z najnowocześniejszych wówczas systemów fortyfikacyjnych w Europie. Ze zrekonstruowanym fragmentem linii umocnień możemy zapoznać się w rejonie Slavonic, niedaleko południowej granicy Czech.

Podstawą kompleksu jest 11 lekkich bunkrów, zobaczymy też fragmenty okopów, przeszkód przeciwpancernych, punkty obserwacyjne i strzelnicze. Przy obiektach umieszczono tablice informacyjne, niestety dla nas, tylko w języku czeskim.

Cały teren o dowolnej porze możemy wygodnie obejść oznakowaną ścieżką o długości około 2,5 – 3 km. W niektórych godzinach dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem, wówczas można też zajrzeć do dwóch w pełni wyposażonych i uzbrojonych bunkrów – w jednym ekspozycja pokazuje stan na rok 1938, w drugim – 1963. My byliśmy po zamknięciu, więc bunkry oglądaliśmy tylko z zewnątrz.

W niedalekich Slavonicach jako uzupełnienie możemy zwiedzić muzeum prezentujące uzbrojenie armii czechosłowackiej od lat 30-tych do roku 1989. Zobaczymy tam też przedmioty dokumentujące codzienne życie w powojennej rzeczywistości.

Godziny otwarcia: maj, czerwiec, wrzesień – w weekendy od 10:00 do 17:00. W lipcu i sierpniu codziennie od 10:00 do 17:00.

Niedaleko bunkrów – przyjemne miejsce biwakowe z wiatką (na grupowej mapie)

GPS: 49.001666, 15.329058

Nawiguj: https://goo.gl/maps/WMe5y9nNtPmmq2aD6

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply