Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu

Posted by

Cerkiew należąca do Parafii cywilno-wojskowej Świętych Cyryla i Metodego leży na wrocławskiej wyspie Piasek. Parafia została erygowana 12 września 1970 jako pierwsza w powojennej Polsce parafia prawosławna, w której językiem liturgicznym był wyłącznie polski, Dopiero w późniejszym okresie zaczęto w niektórych nabożeństwach używać języków: cerkiewnosłowiańskiego i greckiego. Cerkiew należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Pierwotnie budynek cerkwi był kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Anny. Budowla powstała w latach 1686–1690, według projektu nieznanego włoskiego architekta, na zlecenie Zygmunta Linde. Do 1810 kościół należał do pobliskiego klasztoru sióstr augustianek. W czasie wyzwolenia Wrocławia w kościele umieszczono ok. pół miliona książek, które ewakuowano Królewskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, jednak 11 maja 1945 cały księgozbiór spłoną wraz z wyposażeniem kościoła.

Po wojnie zrujnowany budynek zabezpieczono, a w 1970 został przekazany Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. Po odgruzowaniu i wstępnym remoncie w 1976 roku odprawiono pierwsze nabożeństwo prawosławne. W nowym ikonostasie znalazły się zabytkowe ikony sprowadzone z Warszawy i Strwiążyka. W latach 2009–2011 cerkiew przeszła kapitalny remont. Świątynia wpisana jest do rejestru zabytków, jej wnętrza można zobaczyć tylko w czasie mszy, na co dzień jest zamknięta.

GPS: 51.11452, 17.04016

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nqAqoyC7fLHrrqYk6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply