Cerkiew w Roztokach Dolnych

Posted by

Roztoki Dolne, to mało popularna miejscowość w Bieszczadach. Leży na uboczu poza głównym szlakami i trasami turystycznymi. Nawet gdy przejedziemy wieś, to dalej kończy się już droga, więc dojedziemy tu tylko od północy od wsi Kalnica lub Mchawa. Jednak jest tu po co zajechać, gdyż w Roztokach zachowała się piękna drewniana cerkiew św. Michała Archanioła. Zbudowano ją w 1830 roku w technice zrębowej, szalując od zewnątrz deskami. W 1937 roku cerkiew przeszła pierwszą renowację i do 1947 roku służyła tutejszej ludności greckokatolickiej. Po II wojnie światowej w ramach „Akcji Wisła” wieś została wysiedlona, a nowi osadnicy, którzy tu z czasem przybyli byli już wyznania rzymskokatolickiego. Dlatego też cerkiew została przekazana kościołowi rzymskiemu. Remont przeprowadzony w 1983 roku przez kościół katolicki diametralnie zmienił wygląd świątyni, dobudowano wtedy dwie wieże i kruchtę, a gontowy dach zastąpiono blachą. Wewnątrz zachowały się już tylko resztki dawnego ikonostasu i wyposażenia. Najcenniejsza jest ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w., oraz przechowywana na strychu zabytkowa fisharmonia.

GPS: 49.33902, 22.24575

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GhEFgkojoEu

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply