Cerkiew w Sobiatynie

Posted by

Na Podlasiu, tam gdzie kończy się asfalt, w powiecie siemiatyckim leży wieś Sobiatyno, a w niej niewielka, piękna drewniana cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to cerkiew cmentarna i należy do najstarszych świątyń prawosławnych w Polsce, gdyż powstała prawdopodobnie w 1672 roku, przynajmniej z tego roku pochodzą pisemne wzmianki o niej.

Jest to konstrukcja wieńcowa na planie prostokąta. Całość pokryta jest dwuspadowym dachem, krytym gontem, zwieńczonym niewielką wieżyczką z niewielkim cebulastym hełmem. Nad przedsionkiem znajduje się czworoboczna dzwonnica z czterema dzwonami, również zwieńczona wieżyczką z niewielkim cebulastym hełmem. Wewnątrz znajduje się dużo młodszy od budowli ikonostas datowany na XX w., oraz kilka starszych cennych ikon, najstarsza Chrystusa Pantokratora pochodzi z XVIII w.

GPS: 52.57138, 23.10609

Nawiguj: https://goo.gl/maps/PtZu7E7Wxf7sM95f6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply