Cerkiew w Wańkowej

Posted by

Cerkiew położona jest w niewielkiej wiosce, w Górach Sanocko-Turczańskich. Jednak obecna cerkiew nie została tu zbudowana, tylko została przeniesiona tu ze wsi Ropienka w 1985 roku. Oryginalna, pochodząca z 1792 roku świątynia została rozebrana w latach sześćdziesiątych.

Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy z Ropienki została wybudowana w 1726 roku i do Wańkowej została przeniesiona w roku 1985. Jest to świątynia orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowo-ramowej. Ściany zostały oszalowane deskami, a dwuspadowy dach kryty obecnie blachą wieńczy niewielka wieżyczka.

Warto zwrócić uwagę na ortogonalną wieżę, która prawdopodobnie została dobudowana do cerkwi w czasie jakieś przebudowy. Nie zachowało się żadne oryginalne wyposażenie tej greckokatolickiej świątyni, większość została rozkradziona, gdy cerkiew nie była użytkowana. Obecnie, od 1986 pełni ona funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego Matki Bożej Różańcowej parafii w Wańkowej.

GPS: 49.51417, 22.48546

Nawiguj: https://goo.gl/maps/FDCYEdZi1FefXwXW9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply