Drewniany kościół w Lutczy

Posted by

Lutcza to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim i gminie Niebylec. Tutejszy zabytkowy drewniany kościół znajduje się przy drodze wylotowej w kierunku Krosna. Świątynia została wybudowana prawdopodobnie w 1464 roku a w 1 poł. XVI w., rozbudowana o murowaną zakrystię. Kolejna rozbudowa miała miejsce 1 poł. XVII w., dobudowano wtedy wieżę. W 1670 roku kościół strawił pożar i odbudowano go dopiero w 1772 roku i z tego okresu znajduje się obecna budowla, która jeszcze w 1976 roku i w latach 2011 – 2013 była remontowana.

Jest to świątynia orientowana, jednonawowa o konstrukcji zrębowej. Składa się z nawy, prezbiterium, kruchty i dobudowanej zakrystii. Kościół pokryty jest dwukalenicowym gontowym dachem, zwieńczonym wieżą z baniastym hełmem i podwójną latarnią. Wewnątrz barokowy ołtarz główny pochodzi 1 poł. XVIII w. Z tego samego okresu jest też ambona. Natomiast neobarokowe ołtarze boczne pochodzą z 2 poł. XIX w. Najstarszym elementem wystroju jest chrzcielnica datowana na 1 poł. XVII w.

GPS: 49.80683, 21.87431

Nawiguj: https://goo.gl/maps/UvThJtygFiTgCMF88

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply