Dzielnica Czterech Wyznań

Posted by Admin
No votes yet.
Please wait...

Dzielnica Czterech Wyznań, zwana też Dzielnicą Czterech Świątyń lub wzajemnego szacunku, nie jest oficjalną dzielnicą Wrocławia. Nazwy te są umowne, a obszar ten zamykają ulice Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i św. Antoniego. Określenie to funkcjonuje od 1995 roku. z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera.

W 2005 roku świątynie czterech wyznań zostały połączone ścieżką kulturową, a dzielnica została wpisana do rejestru zabytków i uznana za pomnik historii. Spacerując w tym obszarze możemy zobaczyć synagogę Pod Białym Bocianem, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy i kościół św. Antoniego z Padwy. Oprócz obiektów sakralnych, które dokładniej opiszemy w kolejnych wpisach warta zobaczenia jest tutejsza zabudowa. Tutejsze kamienice są naprawdę piękne i spacer po dzielnicy Czterech Wyznań zrobi na was wrażenie.

Kolejnym symbolem „dzielnicy” jest rzeźba Ewy Rossano – Kryształowa Planeta, którą odsłonięto w 2012 roku. Jak już znudzi się nam zwiedzanie, w sezonie turystycznym możemy tu liczyć na szereg imprez kulturalnych i edukacyjnych, które przeważnie odbywają się na dziedzińcu synagogi. Dużą rolę w trzewieniu kultury pełni tu kino Nowe Horyzonty, które nastawione jest na kino artystyczne i jest gospodarzem kilku festiwali filmowych. O nasze podniebienia zadbają tu liczne restauracje i puby, w których możemy sobie przysiąść zwiedzając Dzielnicę Czterech Wyznań.

GPS: 51.10919, 17.02471

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4QLFyBDJrUR4NL7a6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply