Dzielnica Czterech Wyznań

Posted by

Dzielnica Czterech Wyznań, zwana też Dzielnicą Czterech Świątyń lub wzajemnego szacunku, nie jest oficjalną dzielnicą Wrocławia. Nazwy te są umowne, a obszar ten zamykają ulice Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i św. Antoniego. Określenie to funkcjonuje od 1995 roku. z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera.

W 2005 roku świątynie czterech wyznań zostały połączone ścieżką kulturową, a dzielnica została wpisana do rejestru zabytków i uznana za pomnik historii. Spacerując w tym obszarze możemy zobaczyć synagogę Pod Białym Bocianem, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy i kościół św. Antoniego z Padwy. Oprócz obiektów sakralnych, które dokładniej opiszemy w kolejnych wpisach warta zobaczenia jest tutejsza zabudowa. Tutejsze kamienice są naprawdę piękne i spacer po dzielnicy Czterech Wyznań zrobi na was wrażenie.

Kolejnym symbolem „dzielnicy” jest rzeźba Ewy Rossano – Kryształowa Planeta, którą odsłonięto w 2012 roku. Jak już znudzi się nam zwiedzanie, w sezonie turystycznym możemy tu liczyć na szereg imprez kulturalnych i edukacyjnych, które przeważnie odbywają się na dziedzińcu synagogi. Dużą rolę w trzewieniu kultury pełni tu kino Nowe Horyzonty, które nastawione jest na kino artystyczne i jest gospodarzem kilku festiwali filmowych. O nasze podniebienia zadbają tu liczne restauracje i puby, w których możemy sobie przysiąść zwiedzając Dzielnicę Czterech Wyznań.

GPS: 51.10919, 17.02471

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4QLFyBDJrUR4NL7a6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply