Jezioro Seč I

Posted by

Jezioro Seč I jest zbiornikiem zaporowym położonym malowniczo w Górach Żelaznych w Czechach. Zapora, która spiętrzyła wody Chrudimki została wybudowana z granitowych bloków pomiędzy skalnymi szczytami, na których stoją ruiny zamków Oheb i Vildštejn. Do budowy zapory wykorzystano surowiec z kamieniołomu pod Libkovem, który był tu transportowany koleją linową. Zapora ma długość 165 metrów i wysokość 42 m, jej budowa miała miejsce w latach 1924–1935 i zużyto na nią 1450 wagonów cementu oraz 3000 wagonów piasku. Całkowita objętość zbiornika wodnego wynosi 21,795 mln m³, a powierzchnia wynosi 220,1 ha, głębokość miejscami sięga 30 m. Na brzegach jeziora powstał największy teren rekreacyjny w kraju pardubickim.

Zbiornik oprócz celów rekreacyjnych pełni też funkcję przeciwpowodziowe i wykorzystywany jest do produkcji zielonej energii. Elektrownia znajduje się około 1,2 km poniżej zapory na lewym brzegu rzeki Chrudimki i jest wyposażona w turbinę Francisa. Wokół ruin zamku Oheb utworzono rezerwat przyrody, z którego roztacza się najładniejszy widok na jezioro i jedną z największych izolowanych wysp w Republice Czeskiej. Po wybudowaniu zapory i napełnieniu zbiornika pod wodą znalazło się jedenaście domów mieszkalnych, jedna duża wiejska zagroda, cztery młyny, cztery tartaki i młyn lniany.

GPS: 49.83307, 15.64942

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xMB8GJY9eQ92

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply