Klasztor Wniebowzięcia Marii na półwyspie Šćit

Posted by

Klasztor Wniebowzięcia Marii położony jest w Bośni i Hercegowinie nad malowniczym Jeziorem Ramskim. Klasztor często nazywany jest franciszkańskim, gdyż to oni prawdopodobnie wnieśli tu w XV wieku pierwotny klasztor. Przez wieki zespół klasztorny wraz ze świątynią był rozbudowywany, przebudowywany i niszczony przez pożary.

Dziś możemy podziwiać fragmenty budowli z 1856 roku. W 1914 roku franciszkanie zaczęli wznosić nowy obiekt, który poważnie ucierpiał w czasie II wojny światowej, kiedy to trafiła w niego bomba, która na szczęście nie eksplodowała. Mimo to w 1986 roku przystąpiono do budowy nowego obiektu, a stary zaadaptowano na tzw Dom Pokoju.

W 1990 roku wokół klasztoru powstały rzeźby i krzyż upamiętniające ofiary wojen, a w 2003 roku utworzono tu etnograficzną ekspozycję prezentującą różne eksponaty życia codziennego tutejszych mieszkańców z okresu XIX i XX wieku. Zwiedzanie klasztoru jest odpłatne, znajdziemy przed nim spory, bezpłatny parking nad brzegiem jeziora, na którym można też zanocować. https://grupabiwakowa.pl/parking-scit-ramsko-jezero

GPS: 43.8047, 17.53047

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3eWNRypMjqV58ZMF7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply