Kolej linowa na wzgórze Tâmpa

Posted by

Będąc w rumuńskim Braszowie – https://grupabiwakowa.pl/brasov, warto wyjechać na wzgórze Tâmpa górujące nad miastem. Poznacie je po wielkim napisie BRASOV umieszczonym na szczycie góry, stylizowanym na słynny napis z Hollywood. Tâmpa ma wysokość 960 m n.p.m. i roztacza się z niej piękna panorama miasta, Kotliny Braszowskiej i okolicznych gór. Jeden z punktów widokowych znajduje się przy wspomnianym napisie. W średniowieczu na szczycie góry stał jeden z siedmiu zamków Siedmiogrodu, który został wybudowany prawdopodobnie przez krzyżaków w latach 1212-1218. Zamek w 1241 roku dał schronienie mieszkańcom Braszowa w czasie najazdu tatarskiego. Warownię w pod koniec XV wieku rozebrano, a pozyskany materiał wykorzystano przy budowie umocnień miasta. Na szczycie w 1714 roku stanęła kaplica pod wezwaniem św. Leonarda, wybudowana przez tutejszych katolików. Nie spodobało się to miejscowym ewangelikom, którzy kilkukrotnie ją okradali i bezcześcili, aż w końcu została zniszczona od uderzenia pioruna w 1737 r. Kolejną budowlą zniszczoną przez uderzenie pioruna był pomnik Árpáda wzniesiony tu w 1896 roku z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego, a zniszczony w 1913 roku, to co z niego zostało zniszczyli żołnierze rumuńscy w 1916 r. Tâmpa już w XIX wieku była miejscem popularnym wśród turystów i mieszkańców powstały wówczas pierwsze szlaki turystyczne na szczyt. W tym czasie działa też tu restauracja Bethlen z tarasem widokowym na miasto, lecz w 1977 roku w wyniku pożaru spłonęła, do dziś zachował się tylko jej taras widokowy, a w miejscu budynku od 2001 roku stoi krzyż. Kolejną restaurację wzniesiono tu w XX wieku, nazywa się Casa Pădurarului i czynna jest do dziś, oprócz niej na szczycie znajdziemy jeszcze lokal Complexul Panoramic i budynki z wieżą telewizyjną, która stanęła tu w 1986 r. Z tego okresu pochodzi też kolej linowa, która też nie miała szczęścia, bo w 2000 roku uległa pożarowi. Po gruntownym remoncie wozi turystów w wagonikach na Tâmpe w niecałe 3 minuty, pokonując 320 metrów przewyższenia na odcinku 573 metrów.

GPS:

  • 45.6341, 25.59282

Nawiguj: https://goo.gl/maps/YbGXExWpePJ2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply