Kościół mnicha i klasztor w Bautzen

Posted by

Budziszyn to miasto w Saksonii, we wschodniej części Niemiec, które jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Miasto liczy sobie bardzo dużo zabytków, wśród nich są ruiny kościoła mnicha i klasztoru franciszkanów z 1240 roku. Kościół został po raz pierwszy zniszczony przez pożar w 1401 r, jednak został odbudowany. 40 lat później kolejny pożar zniszczył dach kościoła, a w 1598 r. ponownie świątynia uległa całkowitemu spaleniu. Po tym pożarze, w 1620 r. król Fryderyk V rozpoczął burzenie ruin, a mieszkańcy na terenie klasztoru zaczęli stawiać domostwa.

Na szczęście ruin kościoła nie rozebrano do końca i część z nich się zachowała, w tym wieża kościelna, na której 1877 r. postawiono zbiornik wodny i zaczęła pełnić rolę wieży ciśnień. Służyła ona miastu aż do 1979 roku. Zachowane do dziś relikty kościoła i klasztoru ze względu na ciągłe rekonstrukcję po pożarach, mają różne style. Widać tu też przykłady różnych materiałów budowlanych użytych do odbudowy pochodzących z różnych epok, co nadaje im dodatkowego uroku. W 2017 roku dzięki renowacji cały teren klasztoru udostępniono do zwiedzania. Wokół ruin miasto organizuje ciekawe festiwale i targi rzemieślnicze.

GPS: 51.18208, 14.42169

Nawiguj: https://goo.gl/maps/idJQpoiMYNF2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply