Monastir Rmanj

Posted by

Klasztor Rmanj mołozny jest w Bośni i Hercegowinie, w Parku Narodowym Una, w miejscowości Martin Brod. Monastyr został założony prawdopodobnie pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Jednak po podboju Imperium Osmańskiego klasztor został tymczasowo opuszczony. Został ponownie wskrzeszony w 1578 roku przez Telli Hasan Pasha.

Na początku XVII wieku stał się siedzibą Serbskiej Metropolii Prawosławnej Dabar-Bośnia i pełnił tą funkcję przez około 110 lat. W 1663 roku świątynia i zabudowania klasztorne zostały spalone przez Turków. Odbudowano go dopiero w 1737, ale znowu nie miał zbyt dużo szczęścia i został ponownie spalony podczas wojny austro-tureckiej w latach 1787–1791. Kolejna odbudowa miała miejsce w 1863 roku, lecz w czasie powstania anty-osmańskiego w Bośni w 1875 i 1876 roku został poważnie uszkodzony. W 1883 roku klasztor został ponownie odbudowany.

W czasie II wojny światowej w klasztorze zorganizowano szpital polowy dla partyzantów, przez co monastyr został ponownie zniszczony w wyniku bombardowania niemieckiego. Po wojnie w 1974 roku, władze socjalistycznej Jugosławii zezwoliły na remont klasztoru, lecz został ponownie uszkodzony podczas wojny domowej w 1995 roku. Ponowna reaktywacja budowli miała miejsce w 2006 roku, a rok później Klasztor Rmanj został ogłoszony pomnikiem narodowym Bośni i Hercegowiny.

GPS: 44.49278, 16.14322

Nawiguj: https://goo.gl/maps/DrkpnxM5UkDa4Kff6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply