Morskie Oko zimą

Posted by

Dziś Morskie Oko nazywane jest przez ludzi gór Mokiem. To największe jezioro w Tatrach – 35 hektarów powierzchni, max głębokość 51 m i jedno z niewielu w którym żyją ryby. Morskie Oko jest skute lodem od listopada nawet do końca maja. Oczywiście zależy od pogody, ale duży wpływ na to ma ocieplenie klimatu. W latach ’70 jezioro było skute lodem średnio ok. 170 dni w roku, z początkiem XXI wieku liczba dni spadła do ok. 130. A średnia grubość lodu zmniejszyła się z 72 do 65 cm. 
W okolicy Morskiego Oka dość często schodzą lawiny. W 2000 roku jedna z nich o szerokości 150 m zeszła od północno – zachodniej strony brzegu jeziora, dotarła aż do drugiej strony brzegu, zerwała lód na jeziorze i lekko uszkodziła budynek Schroniska.
Ciekawostką związaną z trasą nad Morskie Oko jest rajd samochodowy zorganizowany w 1927 roku po raz pierwszy. Wzięło w nim udział 500 aut, a rok później było ich 1800. Start był na Łysej Polanie, a meta na Polanie Włosienica. Cała trasa miała 7,5 km, a najszybciej pokonał ją w 5,5 minuty Jan Riper swoim 100-konnym bugatti.
Inną ciekawostką są skarby wyłowione z dna jeziora. Płetwonurkowie wyłowili oprócz kilkunastu ton śmieci kilka ton monet wrzucanych „na szczęście”. Po przesortowaniu 100 kilogramów monet nurkowie odnaleźli 53 monety pochodzące z różnych krajów.
Z Morskim Okiem wiąże się też wiele legend i podań. Na przykład podanie o tym, że jezioro ma połączenie z Adriatykiem, czego dowodem są wyławiane zeń szczątki okrętów oraz wielkie ryby morskie, które ponoć tam odławiano. Inna legenda opowiada, że Morskie Oko powstało z łez pięknej córki Morskiego władcy okolicznych terenów, która sprzeciwiła się ojcu i wyszła za mąż za obcokrajowca. Jeszcze inna głosi, że na dnie jeziora znajduje się zatopiona przed wiekami karczma.
Nad Morskie Oko MASZERUJEMY ciągnąc sanki czerwonym szlakiem ok. 2,20 h. Start z parkingu w Palenicy Białczańskiej. Jazda na sankach w drodze powrotnej pozostawia miłe wspomnienia. UWAGA na innych piechurów i pojazdy.

GPS: 49.197434, 20.070071

Nawiguj: https://goo.gl/maps/LHcs4AVm3Ghe3VPt5

Dodała: Bożena Kuflowska

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply