Munții Măcin

Posted by

Góry Macin położone są w Rumunii, w Delcie Dunaju. To jedyne rumuńskie pasmo górskie nie zaliczane do Karpat. Geograficznie znajduje się już na Półwyspie Bałkańskim i znacznie różni się od gór należących do łuku Karpat. Są to przede wszystkim najstarsze góry Rumunii, coś takiego jak u nas Góry Świętokrzyskie. Szacuje się, że przed wiekami tutejsze szczyty wypiętrzały się na wysokość nawet 3000 m n.p.m. Dziś najwyższy szczyt Tutuiatul osiąga zaledwie 467 m n.p.m. Mimo tak niewielkich wysokości góry sprawiają wrażenie imponujących, gdyż ich podnóża wyrastają praktycznie z poziomu 0 metrów nad poziomem morza, a często nawet z depresji, więc przewyższenia są praktycznie takie jak ich wysokość. Dlatego też te niepozorne góry potrafią też trochę zmęczyć.

Główny grzbiet masywu osiąga długość 40 km. W sumie zajmują one powierzchnię 50 tys. ha, z czego 110321 ha zajmuje Park Narodowy Gór Macin. A jest tu co chronić, gdyż świat flory i fauny jest tu bardzo ciekawy. Wiosna wybucha tu dużo wcześniej niż w Karpatach i tak naprawdę już w marcu można cieszyć się majową pogodą. To najlepszy czas by podziwiać unikalne rośliny, które wtedy zaczynają kwitnąć. Odkryto tu 562 gatunki roślin wyższych, a sześć gatunków takich jak m. in. dzwonek dobrudżański Campanulla romanica, goździk Dianthus nardiformis i śnieżyczka Galanthus plicatus znajdują się na Europejskiej Czerwonej Liście. To też królestwo niespotykanych w innych częściach Rumunii zwierząt. Najciekawsze to żółwie greckie czy susły. Respekt budzą natomiast jadowite żmije nosorogie i 2,5 metrowy niejadowity wąż Elaphe quatuorlineata (wąż czteropasiasty). Również przez dobre warunki jak i też bliskość Delty Dunaju bardzo bogaty jest tu świat ptaków.

Wczesną wiosną mamy tu też możliwość napotkać potoki, a nawet wodospad, gdyż latem wszystko wysycha. Wtedy zbocza Gór Macin zamieniają się w suche i upalne stepy, nie jest to dobry okres na wizytę i wędrówkę po tych terenach. Przez Góry Macin poprowadzono sporo znakowanych szlaków, lecz trudno tu zaplanować trasę, gdyż do tej pory nie wydano żadnej turystycznej mapy tego terenu. W internecie krążą jedynie mapy schematyczne. Mimo to góry są łatwe w orientacji bo w większości są bezleśne, przez co są też bardzo widokowe. Miłośnicy geologi będą tu w raju, gdyż znajduje się tu wiele czynnych jak i opuszczonych kamieniołomów, w których można zajrzeć w głąb ziemi i zobaczyć z czego zbudowane są góry.

GPS: 45.25244, 28.19682

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4wH3eanhpNQ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply