Ossolineum we Wrocławiu

Posted by

Ossolineum, czyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich został ufundowany w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie. Do 1945 roku mieścił się w dawnym klasztorze i kościele ss. karmelitanek trzewiczkowych przy ul. Ossolińskich 2. Po II wojnie światowej został przeniesiony do Wrocławia i został ulokowany w budynku poklasztornym Zakonu Szpitalnego Kawalerów Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą. Okazały budynek wyremontowano i już w w 1947 uruchomiono czytelnię. Zakład Narodowy im. Ossolińskich mieści się obecnie przy ulicy Szewskiej 37 a najlepiej prezentuje się od ulicy Grodzkiej z odrzańskich wysp.

Czym jest Ossolineum? W myśl intencji założyciela stało się ono jednym z najważniejszych ośrodków badań nad dziejami i literaturą polską, posiada jeden z największych księgozbiorów w Polsce. W swoich zasobach posiada też ogromny zbiór rękopisów i autografów, niektóre z nich pochodzą z czasów średniowiecznych i są jednymi z najstarszych druków w Polsce. Od momentu znacjonalizowania instytucji zbiorami opiekował się budżet państwa, a obecnie Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Zbiory biblioteki na 2015 rok liczyły 1 800 000 jednostek, w tym wydawnictwa zwarte, wydawnictwa ciągłe, rękopisy, starodruki, rysunki, ekslibrisy, medale, monety, pieczęcie, dokumenty życia społecznego i mikrofilmy.

GPS: 51.11386, 17.03655

Nawiguj: https://goo.gl/maps/NThtwm9rpsvSp2Wf6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply